Monitory medyczne i diagnostyczne
Monitor multimodalny to monitor kolorowy wyświetlający prawidłowo zarówno obrazy monochromatyczne jak i obrazy kolorowe. Monitor taki powinien móc wyświetlać obrazy z dowolnych modalności takich ja: radiografia, tomografia/rezonans, ultrasonografia, patologia czy nawet mammografia cyfrowa. Okazuje się jednak, że zadanie to stanowi problem dla standardowych monitorów kolorowych. Wynika on z faktu, że dla diagnostycznych obrazów monochromatycznych standardem wyświetlania jest odwzorowanie obrazu zgodnie z krzywą DICOM, natomiast dla obrazów kolorowych idealnym rozwiązaniem jest krzywa Gamma 2,2. Samodzielne przełączanie monitora przez użytkownika pomiędzy tymi dwoma krzywymi odwzorowania obrazu jest oczywiście możliwe, ale chcąc wyświetlać jednocześnie obrazy kolorowe i monochromatyczne wybór jednej konkretnej krzywej jest zawsze pewnym kompromisem. Jednym z możliwych rozwiązań może być definiowanie oddzielnych obszarów na ekranie i dla każdego zdefiniowanego obszaru przypisywanie różnych krzywych odwzorowania. Ale to „okienkowe” rozwiązanie wymaga konfiguracji i nie jest zbyt elastyczne.
Wraz z wprowadzeniem na rynek w 2016 roku monitora CCL550i2, JVC (dawniej TOTOKU) wprowadziło w swoich monitorach kolorowych technologię dynamicznych krzywych odwzorowania, czyli właśnie Tryb Dynamiczny, który rozwiązuje ten typowy dla wszystkich monitorów kolorowych problem. Można powiedzieć, że dopiero poprzez tą technologią monitory kolorowe stały się się monitorami naprawdę multimodalnymi, potrafiącymi prawidłowo wyświetlać jednocześnie obok siebie obrazy z różnych badań. W Trybie Dynamicznym monitor automatycznie dobiera odpowiednią krzywą odwzorowania obrazu oddzielnie dla każdego pojedynczego piksela.
Korzyści płynące z tej technologii są jasne i oczywiste, a co najważniejsze działa ona w pełni automatycznie wewnątrz monitora. Tryb Dynamiczny jest dostępny od razu, od pierwszego uruchomienia monitora i nie wymaga od użytkownika żadnych wstępnych ustawień.
Wysoka jasność monitorów medycznych jest konieczna do prawidłowego wyświetlenia obrazów diagnostycznych. Jednak tak wysoka jasność przynosi nie tylko korzyści. Może być ona utrudnieniem przy pisaniu tekstów lub pracy z worklistą. Wynika to z faktu, że użytkownik może być chwilowo oślepiony przez pojawienie się dużych jasno-białych obszarów w polu widzenia. Może to mieć wpływ na ostateczną diagnozę, ponieważ oko użytkownika musi odpocząć po chwilowym oślepieniu i ponownie zaadoptować się do obrazu diagnostycznego. Z tego powodu JVC opracowało w swoich monitorach Tryb Tekstowy (ang.: Auto Text Mode), który automatycznie wykrywa białe przeszkadzające w pracy obszary i zmniejsza jasność podświetlenia monitora na czas pracy z tekstem lub z worklistą. Poprzez zastosowanie tej funkcji obszar tekstowy jest "przyjazny" dla oka i nie oślepia użytkownika. Podobnie jak Tryb Dynamiczny rozwiązanie to jest dostępne od razu, od pierwszego uruchomienia monitora i nie wymaga od użytkownika stosowania żadnego specjalistycznego oprogramowania czy wstępnych ustawień.
Monitory multimodalneStrona główna | Aktualności | Oferta | Klienci | Kontakt | © 2024 Copyright DISOL Wszelkie prawa zastrzeżone.